Sposoby Lanolinowania

Sposoby Lanolinowania

Lanolinowanie otulacza wełnianego na zimno

Lanolinowanie otulacza wełnianego jest niezwykle proste.

Przygotuj:

  • 1 litrowy słoik
  • łyżeczkę płynu do mycia naczyń bez balsamów (ewentualnie płatków mydlanych lub szarego mydła)
  • wrzątek
  • zimna woda mineralna
  • łyżeczkę 100% lanoliny bezwodnej

Do słoika aplikujemy łyżeczkę płynu do naczyń oraz łyżeczkę lanoliny, a następnie wypełniamy go w 1/3 objętości wrzątkiem. Mieszamy do całkowitego rozpuszczenia. Powinna powstać jednolita ciecz o mlecznym kolorze bez kawałków nierozpuszczonej lanoliny ani żółtego „kożuszka”. Jeśli na powierzchni wody wytrąca się kożuszek z lanoliny, oznacza to że dodaliśmy za mało płynu do naczyń/mydła. Wystarczy dodać niewielką jego ilość i ponownie zamieszać.

Gotowy roztwór studzimy poprzez dolanie zimnej wody mineralnej doprowadzając roztwór do takiej temperatury, żeby swobodnie można było zanurzyć w nim rękę.

Najlepiej tak przygotowaną kurację rozlać do kolejnych 2 słoików i lanolinować każdy otulacz osobno, aby zapobiec ewentualnemu zafarbowaniu różnych kolorów między sobą.

Otulacze szyte z nowej tkaniny wełnianej moczymy tylko kilka godzin (3-4 h w zupełności wystarczą). Ważne, aby nie przekraczać tego czasu, ponieważ dłuższe moczenie może powodować wykurczenie się otulacza.

Tak naprawdę wystarczy trzymać otulacz do momentu ostygnięcia kuracji. Lanolina wnika we włókna rozszerzone pod wpływem ciepłej wody a gdy kuracja stygnie włókna zamykają się.

Po upływie tego czasu należy wyciągnąć otulacz z kuracji, odcisnąć w ręcznik i płasko rozwiesić do wyschnięcia.

Jeśli na otulaczu wełnianym pozostały tłuste grudki lanoliny można przepłukać go wodą. Nie jest to konieczne gdyż po paru użyciach zetrą się one z otulacza wełnianego Green Pieluszki, podobnie jak początkowa lepkość.

Zużytą kurację można ponownie wykorzystać do lanolinowania kolejnego otulacza. Wystarczy ją tylko podgrzać w mikrofali lub piekarniku oraz dodać odrobinę lanoliny.

W duchu Zero Waste możesz pozostałość po wykonanej kuracji użyć ponownie. Najlepiej od razu po zakończeniu całej procedury podgrzać ją w mikrofali i dodać kolejną gwiazdkę lanolinującą. Powtarzając wszystkie ww. etapy ponownie.

Możesz też wykorzystać pozostałą resztkę do spa dla stóp – podgrzać w mikrofali i wlać do miski z wodą, zamoczyć stopy.

UWAGA! Nie zalecam przechowywania wody z pozostałością po kuracji w lodówce – niestety nie będzie to mikrobiologicznie bezpieczny roztwór 🙁

Ciekawostka: jeśli otulacz puścił ciekawy kolor np. czerwony czy malinowy to do podgrzanej ponownie kuracji po nim możesz wrzucić ciuszki wełniane lub inny otulacz w celu zafarbowania go na pożądany kolor 🙂

Lanolinowanie otulacza wełnianego na gorąco

Gdy pragniesz odkazić wełnę. Przykładowo po przebytej infekcji wirusowej dziecka lub po zakupie bazarkowego otulacza wełnianego. Istnieje również nieco ryzykowny, aczkolwiek bardzo skuteczny, sposób lanolinowania otulacza wełnianego na gorąco. Podaję go jedynie jako ciekawostkę lub dla użytkowników doświadczonych.

Dla wełny opornej na lanolinę lub dla mam mega sikaczy zawsze można przygotowaną kurację lanolinową (według wcześniej opisanej receptury) wsadzić wraz z zanurzoną w niej wełną do:

  • piekarnika i podgrzać do temperatury 70 *C lub
  • kąpieli wodnej w garnku na kuchence na małym palniku lub
  • mikrofali na 3-5 minut aby podgrzać roztwór.

Tak podgrzaną kurację zostawiamy do ostygnięcia. Jest ona bardziej skuteczna ponieważ struktura wełnianego włókna otwiera się pod wpływem ciepła i może wchłonąć lanolinę głębiej. 

Uważaj aby zmiana temperatury nie nastąpiła zbyt gwałtownie ponieważ może zaowocować to sfilcowaniem wełny. Przykładowo jeśli użytkownik podgrzeje kurację za szybko lub zbyt intensywnie i długo.

Jak zalanolinować torbę, koc lub podkład wełniany?

Wełnianą torbę, koc lub podkład należy najpierw wyprać ręcznie lub w pralce, na programie przeznaczonym do wełny, w zimnej wodzie. Pamiętaj zmiany temperatur filcują wełnę. Wirowanie najlepiej ustawić na max. 400-600 obrotów. Następnie należy podkład wysuszyć i przygotować kurację ze zwiększoną dawką lanoliny. Dla poszczególnych rozmiarów będzie to odpowiednio:

  • 40cm x 75 cm lub 50 cm x 75 cm – podkład do gondoli czy wózka lub torba wełniana – 1 łyżka stołowa lanoliny
  • 100 cm x 75 cm – podkład na łóżeczko niemowlęce – 2 łyżki stołowe lanoliny
  • 100 cm x 150 cm – podkład na łóżko starszaka – 4 łyżki stołowe lanoliny
  • 200 cm x 150 cm – podkład na łóżko małżeńskie – 6 łyżek stołowych lanoliny.

Dodając odpowiednią, proporcjonalną ilość płatków mydlanych lub płynu do naczyń bez balsamów (zależnie od indywidualnych preferencji). Kurację najlepiej przygotować w dużej misce, wanience dziecka, brodziku lub wannie – w zależności od wielkości koca czy podkładu. Zostawić na 3-6 godzin, po czym po wstępnym ręcznym odciśnięciu nadmiaru wody lub lekkim wykręceniu, najlepiej wrzucić do pralki na samo wirowanie. Rozwiesić do wyschnięcia.

Jak lanolinować przy użyciu gwiazdki lanolinującej?

Gwiazdka Lanolinująca – Lanolizing Star jest szybką, gotową kuracją lanolinującą otulacze wełniane oraz inne produkty z wełny.

1 gwiazdka lanolinująca wystarcza na:

Dla większych kocyków, podkładów i dwuwarstwowych toreb wełnianych zalecam już 2 Gwiazdki Lanolinujące – Lanolizing Star! Im większy kocyk czy podkład wełniany tym więcej gwiazdek należy użyć.

Sposób użycia:

  • Wrzuć gwiazdkę (lub jej połowę) do 1/3 słoika wrzątku.
  • Pozostaw na chwilę aby zmiękła lub rozdrobnij na mniejsze kawałki.
  • Wymieszaj aż do rozpuszczenia – Nie pieni się podczas mieszania
  • Powstanie jednolita biała emulsja.
  • Dolej zimnej wody do 3/4 objętości słoika.
  • Sprawdź czy temp.ma 37-39 *C
  • Aby lanolinować 2 otulacze rozdziel kurację do osobnych słoików.
  • Gdy chcesz lanolinować gatki lub longi pozostaw w 1 słoiku.
  • Włóż otulacz i zostaw kurację do ostygnięcia w temperaturze pokojowej, zwykle zaleca się 4h.
  • Wyjmij otulacz.
  • Osusz odciskając nadmiar wody w ręcznik.
  • Rozwieś na płasko do wyschnięcia.

Filmik krok po kroku jak lanolinować

Artykuł Sposoby lanolinowania przygotowała:

dr n. med. Magdalena Milczarek-Harwazińska – z zawodu naukowiec, prywatnie mama wielopieluchująca dwóch synów i totalna wielopielo świrka ;p