Rodzaje Materiałów Chłonnych

Wszystkie materiały chłonne, które trafiają do oferty Green Pieluszki przechodzą najpierw rygorystyczną selekcję. Sprawdzamy ich chłonność, rozprowadzanie wilgoci, miękkość, kurczliwość oraz jak zachowują się suszone naturalnie czy w suszarce bębnowej. Bardzo lubimy łączyć materiały dlatego kluczowym punktem selekcji jest odszycie próbnych wkładów i testowanie ich zachowania w różnych warunkach. Wciąż trwają prace nad wielowarstwowym materiałem wysoko-absorpcyjnym. Moim marzeniem jest stworzenie takiego połączenia aby wkład długo pozostawał mięciutki, sporo chłonął a jednocześnie był cienki i plastyczny oraz szybko wysychał. Mam nadzieję, że uda mi się tak dobrać jego parametry aby warunki te pozostały spełnione. Poniżej zamieszczam opis dostępnych w naszej ofercie materiałów chłonnych.

Bambus

Posiadamy w ofercie dwa rodzaje dzianiny bambusowej z długą, chłonną pętelką. Jeden z domieszką bawełny drugi z domieszką poliestru po to aby pozostawał długo mięciutki i miły dla skóry niemowlęcia.
Wkłady uszyte z dzianiny pętelkowej bambusowo-bawełnianej są namacalnie cieńsze. Dlatego we wkładach krótkich można było dać jej więcej warstw niż w przypadku wkładów z jej puszystej siostry 😉
Wkłady bambusowe są idealne dla dzieci, które siusiają normalnie, tzn często lecz umiarkowane ilości. Zatem wilgoć ma czas rozejść się we wszystkich kierunkach – sprawdzają się u 90% dzieci.

Oba rodzaje naszego bambusa łączymy z bawełną organiczną, Tencel’em oraz Evolonem aby zwiększyć efektywność rozprowadzania wilgoci po całości wkładów. Noszą one wtedy nazwę Bamb-evo, BEB czy Bambus/bawełna – pod tymi nazwami najlepiej wyszukiwać je w lupce dostępnej na naszej stronie.

Bambus-Bawełna

Bawełna organiczna

Wkłady chłonne bawełna organiczna stworzone zostały specjalnie dla miłośników naturalnego pieluchowania wielorazowego. Uszyto je z bawełny organicznej lub wysokogatunkowej bawełny czesanej. Jest to niedostępna komercyjnie dzianina bawełniana o wysokiej gramaturze i cudnej miękkości/puszystości.

Głównymi zaletami bawełny jest jej wielokierunkowe rozprowadzanie wilgoci oraz bardzo szybkie wysychanie. Warto zauważyć, że bawełna jest stosunkowo lekka. Dodatkowo konstrukcja wielowarstwowa wspomaga przepływ wilgoci po całej powierzchni wkładu bawełnianego zapobiegając miejscowym przeciekom.

Wkłady chłonne z bawełny organicznej są specjalnie wykrojone i zszyte z kilku warstw.  Dlatego zapewnia to wygodę i szybkość wymiany na ruchliwym lub niecierpliwym dziecku. Dodatkowo są chłonniejsze niż tetra więc oszczędzają naszą cierpliwość i czas.

Wkłady krótkie przeznaczone dla większości niemowląt i dzieci, wystarczają na standardowe potrzeby chłonności. Wkłady długie sprawdzają się na drzemki i spacery lub dla starszych dzieci. Można je dowolnie podwijać i składać na 2 lub 3 z przodu. Wszystkie wkłady Green Pieluszki posiadają 3 rozmiary, długość i szerokość rośnie proporcjonalnie wraz z dzieckiem. Większość naszych wkładów chłonnych posiada burty aby chronić otulacze przed zabrudzeniem.

Wkład falisty jest to odpowiednik wkładu o kształcie klepsydry tylko dwa razy dłuższy. Dzięki temu pozostaje wąski w kroku a dodatkowa powierzchnia chłonna znajduje się z przodu i z tyłu wkładu. Powstał z myślą o bardzo dużo sikających dzieciach.

Prefoldy trapezowe z gumkami i preflaty z naszej cudnej bawełny powstały dla osób lubiących składanie ale w znacznie mniejszej formie niż przy origami z tetry.

Bawełna Green Pieluszki

Evolon®

Evolon jest cieniutki i doskonale rozprowadza wilgoć we wszystkich kierunkach. Mamy w ofercie wkłady długie oraz boostery uszyte w całości z Evolonu oraz różne jego połączenia z dwoma rodzajami naszej frotki bambusowej.

Wkłady chłonne z serii Bamb-evo to najchłonniejsze z naszych pieluch wielorazowych, przeznaczone do pieluchowania wielorazowego dla prawdziwych megasikaczy. Oba rodzaje naszego bambusa zostały połączone z innowacyjnym materiałem Evolon, wszytym wewnątrz wkładu. Dlatego daje to idealne rozprowadzanie wilgoci oraz jej wysoką kumulację dzięki długiej pętelce bambusa.

Wkłady B-E-B uszyte są z dzianiny pętelkowej bambusowo-bawełnianej. Dzianina ta jest namacalnie cieńsza dlatego można było dać jej więcej warstw niż w przypadku jej siostry Bamb-Evo.

Wkłady Bamb-Evo  uszyte są z naszej puchatej dzianiny pętelkowej bambusowej o gramaturze 400g/m2. Na szczęście z każdym kolejnym praniem puszek wewnątrz pieluch wielorazowych wypłaszcza się i wkłady stają się cieńsze prawie o połowę. Będzie to wersja bardziej plastyczna, gdyż posiada mniej warstw i nie wykurcza się tak mocno w praniu.

Jeśli pragniesz używać pieluch wielorazowych od narodzin dziecka wybierz wkłady krótkie rozmiar noworodkowy NB. Gdy dziecko jest już na świecie i dopiero zapoznajesz się z pieluchami wielorazowymi możesz zacząć od rozmiaru S z krótkich wkładów z burtami lub NB/S z długich wkładów. Jeśli zamierzasz wielopieluchować starszaka w celu odpieluchowania go – wybierz rozmiar M/L.

Tencel

Potrzebujesz materiałów wiotkich, delikatnych, miękkich oraz szybko i skutecznie rozprowadzających wilgoć po całej pieluszce? Pragniesz aby Twoje dziecko mogło nosić cienkie i wydajne wkłady? Zatem dobrze trafiłaś! Green pieluszki jak zawsze na straży prawidłowej motoryki naszych pociech mamy już w ofercie nowy genialnie higroskopijny materiał! Doskonały również dla małych alergików – delikatny i jedwabiście otulający skórę maluszka.

Z myślą o potrzebach świadomych ekologicznie rodziców wprowadziliśmy do oferty ekologiczną dzianinę TENCEL® – określaną jedwabiem XXI wieku. Do produkcji nie wykorzystuje się żadnych toksycznych substancji, zastąpiono je organicznymi. Proces technologiczny  znacząco skrócono i uproszczono, poprzez wyeliminowanie konieczności przetwarzania celulozy w związek pochodny. Zastosowany rozpuszczalnik NMMO jest nietoksyczny, bezpieczny i może być ponownie wykorzystywany w procesie technologicznym nawet w 99,5%.(*) Dodatkowo podczas całego procesu produkcji uzyskano małe zużycie wody.

W praktyce TENCEL® łączy zalety bawełny i wiskozy.

Znany jest ze znakomitych właściwości oddychających.

Włókna TENCEL® pochłaniają wilgoć oraz regulują temperaturę, dzięki czemu nadaje się na każdą porę roku. Dodatkowo jest bardzo wytrzymały nawet gdy jest wilgotny.

Zastosowany w naszych wkładach TENCEL® jest dzianiną więc długo będzie mięciutki i plastyczny. Połączono go z naszą cudnie miękką dzianiną bawełnianą aby wkład mógł pozostać cienki i wydajny.

TENCEL® produkowany jest z celulozy drzewnej, w większości przypadków ze specjalnie na to przeznaczonych upraw drewna eukaliptusowego. Proces produkcji wygląda podobnie jak w przypadku wiskozy, czyli włókna uzyskuje się z rozpuszczonej celulozy pulpy drzewnej. Różnicę stanowi zastosowanie ekologicznych rozwiązań w procesie mycia włókien oraz proces pętli dzięki któremu 99,5% odczynników chemicznych jest wykorzystywana ponownie.

Jak wszystkie materiały w naszej ofercie pochodzi bezpośrednio od renomowanego producenta więc skład i oryginalność potwierdzona jest certyfikatami.

Warto wspomnieć, że TENCEL® poddany kompostowaniu powinien ulec biodegradacji w przeciągu 6 tygodni.(**)

(*) Ewa Marczak, Piotr Marczak, Sztuczne włókna celulozowe, s. 5, www.edupress.pl/pdf/10/825.pdf

(**) Kate Fletcher, Sustainable Fashion and Textiles: Design Journeys, London, Earthscan, 2008, s. 32.

Tencel Green Pieluszki

Artykuł Rodzaje Materiałów Chłonnych przygotowała: dr n. med. Magdalena Milczarek-Harwazińska – z zawodu naukowiec, prywatnie mama wielopieluchująca dwóch synów. Magdalena uwielbia poszukiwać odpowiedzi na pytania dotyczące zdrowego stylu życia. Pragnie wychowywać dzieci tak, by jak najpełniej wspierać ich prawidłowy rozwój oraz pozostawać w zgodzie z naturą.