Pieluszki wielorazowe o dużej chłonności

Pieluszki wielorazowe o dużej chłonności dla małego strażaka, starszaka i na noc

Wpis ten dedykowany jest mamom, które potrzebują pieluszek wielorazowych o dużej chłonności. Jeśli Wasze dzieci wypijają w nocy kilka butelek mleka modyfikowanego lub wiszą całą noc na piersi (mam szczęście być tą mamą, zaliczyłam obie sytuacje przy dwójce moich synków), siusiają bardzo obficie lub macie starszaka, ten artykuł pomoże Wam dobrać odpowiednią pieluchę.

1. Które pieluchy są najbardziej chłonne?

W nomenklaturze mam wielopieluchujących rozgościło się określenie „sika jak strażak”. Tak się zabawnie składa, że moje dzieci są wnuczętami prawdziwego strażaka, więc to sformułowanie jest podwójnie bliskie naszemu sercu. Nasze przygody z nocnymi, bocznymi przeciekami były spotęgowane dużą ruchliwością, wędrowaniem po łóżku oraz spaniem na boku obu naszych nadpobudliwych pociech 🙂 Dzięki temu miałam okazję zaprojektować produkty, które radzą sobie w tak trudnych sytuacjach 😉 Najbardziej chłonnymi pieluszkami zawsze będą formowanki, które chłoną całą swoją powierzchnią.

To dla takich małych strażaków dedykowane są nasze nocne formowanki motylki. Mają one składane do środka skrzydełka, dzięki czemu zwiększa się ich chłonność, bez negatywnego wpływu na długość ich suszenia po praniu.

Jeśli natomiast masz już inne formowanki-kieszonki, które okazały się za cienkie względem potrzeb Twojego małego strażaka, to wystarczy wymienić w nich wkłady na chłonniejsze (opisuję je poniżej) lub dokupić i dokładać boostery.

2. Chłonne wkłady dla dzieci dużo siusiających

Często na forum pieluchowym zadawane jest pytanie o chłonne nocne wkłady. Część mam lubi formowanki-kieszonki, do których trzeba dodatkowo dokupić wkłady. Inne mamy w ogóle nie chcą formowanek, wolą długi wkład z otulaczem wełnianym. Największe rozmiary naszych wkładów długich z burtami lub do kieszonek idealnie sprawdzą się w tej roli.

2.1 Długie wkłady chłonne z bawełny organicznej

Nasze najdłuższe wkłady mają aż 80 centymetrów długości i są dedykowane w szczególności do nocnych formowanek-kieszonek lub nocnych otulaczy. Znajdziecie je między innymi we wkładach cztero- i pięciowarstwowych z bawełny:

Oczywiście im więcej warstw, tym wkład jest chłonniejszy. Zatem wkład bawełniany 5-warstwowy będzie o 25% bardziej chłonny niż bawełniany 4-warstwowy. Dodatkowo, nasze wkłady wraz ze wzrostem długości rosną też o 1 cm na szerokość, co daje kolejne cm2 chłonności. Porównując wkład: 4-warstwowy 60×10 cm oraz 4-warstwowy 70×11 cm:
    • pierwszy będzie mieć powierzchnię chłonną 0,24 m2 (4×0,6mx0,1m),
    • natomiast drugi już 0,308 m2 (4×0,7mx0,11m).
Otrzymujemy zatem aż o 28% chłonności więcej przy dłuższym i szerszym wkładzie.

2.2 Długie wkłady chłonne z frotki bambusowo-bawełnianej

Najdłuższe z oferowanych przez nas wkładów uszyte są z frotki bambusowo-bawełnianej. Mają 3 warstwy chłonne. Skrojone są tak, że wykurczają się z szerokości, a na długość posiadają 77 lub 88 cm. Zapewnia to szybkie wysychanie oraz wydajne dopieranie wszystkich zszytych razem warstw. 😊

U nas frotka bambusowo-bawełniana sprawdza się wyśmienicie. Elegancko rozprowadza wilgoć po całości wkładu. Dodatkowo frotka ma długie pętelki, które znacząco zwiększają jej chłonność i kumulację wilgoci. W przypadku frotki bambusowo-bawełnianej, bawełniana siateczka, na której są naplecione pętelki bambusa, świetnie pije wilgoć i rozprowadza ją dalej, aż na sam tył wkładu.

2.3 Długie wkłady faliste

Kolejnym rodzajem wkładów idealnie pasujących na noce lub drzemki dla starszaków, będą wkłady długie faliste.

Z kolei wkłady nocne faliste, dzięki swojej konstrukcji podwójnej klepsydry, również będą niezastąpione podczas drzemek czy jako dodatek do cienkich formowanek-kieszonek. Mają one większą powierzchnię chłonną z przodu i z tyłu, a w kroku pozostają wąskie na 9-10 cm. Zatem dziecku będzie wygodnie, a mama ma poczucie bezpieczeństwa i może spać spokojnie.

2.4 Prefoldy, Preflaty, Tetra

Również nasze prefoldy i preflaty trapezowe z gumkami (te uszyte z frotki bambusowej i bawełnianej) czy płaska pieluszka a la tetra śmiało nadają się do pieluchowania nocnego, samodzielnie lub jako dodatek do cienkich formowanek.

Płaską pieluszkę bambusową możemy składać podobnie jak tetrę. Pamiętajmy tylko o tym, że jest ona od niej grubsza, więc rozmiar 50×50 cm jest przeznaczony dla dzieci pomiędzy 6 a 12 miesiącem życia. Najlepiej składać ją w tzw. krawacik. Rozmiar 60×60 cm będzie dobry od roku wzwyż. Dodatkowym atutem tej pieluszki jest szybkość wysychania oraz duża miękkość nawet po wielu praniach. Strona z puszkiem będzie długo miła i delikatna dla skóry niemowlęcia.

Artykuł Pieluszki wielorazowe o dużej chłonności dla małego strażaka, starszaka i na noc przygotowała: dr n. med. Magdalena Milczarek-Harwazińska – z zawodu naukowiec, prywatnie mama wielopieluchująca dwóch synów. Magdalena uwielbia poszukiwać odpowiedzi na pytania dotyczące zdrowego stylu życia. Pragnie wychowywać dzieci tak, by jak najpełniej wspierać ich prawidłowy rozwój oraz pozostawać w zgodzie z naturą.