Octowanie, Pranie i Odplamianie Wełny
Wełna jest materiałem magicznym – latem chłodzi, zimą grzeje. Zalanolinowana jest antybakteryjna – rozkłada mocz na związki proste (sole i wodę). To sprawia, że otulacze wełniane Green Pieluszki są bardzo higieniczne i dlatego nie muszą być prane po jednorazowym założeniu. Podobnie jak odzież wełnianą, otulacze po użyciu jedynie wietrzymy. Ponieważ wełna wchłania część wilgoci, wewnętrzna warstwa otulacza jest po użyciu delikatnie wilgotna, jednak wywieszona do wietrzenia bardzo szybko wysycha i jest gotowa do ponownego użycia.
Wełna jest też dość delikatna i bywa wymagająca. Wystarczy jednak poznać kilka tajników jej pielęgnacji aby z magii wełny w pełni korzystać:
1) Wełna nie lubi gwałtownych zmian temperatury – grozi to jej sfilcowaniem! Dlatego pamiętaj aby prać ją ręcznie w letniej wodzie i w podobnej temperaturze ją płukać!
2) Nie wykręcaj wełny! Bezpieczniej odcisnąć ją w ręcznik.
3) Wełnę susz na płasko.
UWAGA: Jeśli pierzesz ją w pralce na specjalnym programie do prania wełny to po odwirowaniu i wyjęciu z pralki nadaj jej pierwotny kształt przed rozwieszeniem – ułóż ją i delikatnie ponaciągaj.
Octowanie wełny
Zanim przystąpisz do głównej pielęgnacji otulacza wełnianego, kocyka czy wkładki wełnianej warto go wyoctować. Pomorze to zamknąć łuski włókien i zachować kolory wewnątrz nich. Różne są zalecenia proporcji octu w stosunku do wody. Pamiętaj jednak, że im kolory są bardziej zróżnicowane tym lepiej użyć większej ilości octu spirytusowego. Od 200 ml octu na 800 ml wody do nawet 500ml octu na 500ml wody. Czyli od proporcji 1:4 aż do 1:1 – ponieważ objętość można dowolnie zmieniać zależnie od wielkości otulacza.
Do tak przygotowanego roztworu wkładamy otulacz i pozostawiamy na 15-30 minut. Następnie wyjmujemy, delikatnie odsączamy z wody i pierzemy w płynie do wełny.
Pranie wełny
Otulacze wełniane jak i reszta naszych wełnianych produktów najlepiej prać ręcznie w płynie specjalnie do tego przeznaczonym. Pamiętając aby płukać go w zbliżonej temperaturze do temperatury prania. Jeśli posiadasz pralkę z programem przeznaczonym do prania wełny (znaczek Woolmark) i już sporo otulaczy w kolekcji oraz mało czasu i sił to możesz je w ten sposób jednorazowo wyprać. Pamiętaj jednak aby ustawić temp. na max 30 stopni jednakże wtedy pralka powinna też podgrzewać wodę do płukania. Jednak najbezpieczniej prać wełnę w zimnej wodzie aby nie sflicowały jej zmiany temperatur podczas prania i płukania. Wirowanie najlepiej ustawić wtedy na max 400 obr./min. Bezwzględnie NIE SUSZ WEŁNY W SUSZARCE BĘBNOWEJ.
Po pierwszym praniu wełnę należy zalanolinować, zabezpieczy to jej włókna przed filcowaniem i niszczeniem – przepis podany tutaj.
Jak prać koc wełniany?
Jeśli Twoja pralka ma program ze znaczkiem Woolmark specjalnie przeznaczony do prania wełny to możesz w niej wyprać koc wełniany. Pamiętaj tylko, że wełna wchłania 60% więcej wody niż sama waży więc ogromnych kocy lepiej do pralki nie wsadzać bo ich nie uciągnie gdy namokną. W pralce można prać jedynie malutkie lub średniej wielkości koce wełniane. Najlepiej na programie specjalnie przeznaczonym do wełny lub na delikatnym z zimną (temp.20*C). Ponieważ podczas płukania w tej samej zimnej wodzie nie dojdzie do sfilcowania wełny.
PAMIĘTAJ ZMNIEJSZYĆ OBROTY WIROWANIA DO 400. Niestety boleśnie przekonałam się, że niektóre pralki potrafią sfilcować wełnę właśnie podczas zbyt mocnego wirowania ☹
Po pierwszym praniu wełnę należy zalanolinować, zabezpieczy to jej włókna przed filcowaniem i niszczeniem – przepis podany tutaj.
Jak prać podkład wełniany?
Jeśli Twoja pralka ma program ze znaczkiem Woolmark specjalnie przeznaczony do prania wełny to możesz w niej wyprać podkład wełniany. W naszej ofercie koce i kocyki są jednowarstwowe i stosunkowo cienkie. Natomiast podkłady na materac są już dwuwarstwowe podobnie jak otulacze wełniane. Pierwsza warstwa ma za zadanie wchłaniać nadmiar wilgoci lub rozlany płyn. Druga zaś warstwa chroni materac przed zmoczeniem.
Pamiętaj, że wełna wchłania 60% więcej wody niż sama waży więc ogromnych kocy lepiej do pralki nie wsadzać bo ich nie uciągnie gdy namokną. W pralce można prać jedynie malutkie lub średniej wielkości podkłady wełniane. Najlepiej na programie specjalnie przeznaczonym do wełny lub na delikatnym w zimnej wodzie (temp.20*C). Ponieważ podczas płukania w tej samej zimnej wodzie nie dojdzie do sfilcowania wełny.
PAMIĘTAJ ZMNIEJSZYĆ OBROTY WIROWANIA DO 400. Niestety boleśnie przekonałam się, że niektóre pralki potrafią sfilcować wełnę właśnie podczas zbyt mocnego wirowania
Po pierwszym praniu wełnę należy zalanolinować, zabezpieczy to jej włókna przed filcowaniem i niszczeniem – przepis podany tutaj.
Usuwanie plam z wełny
Czasami zdarza się uporczywa plama na wełnie. Wełna jest niezwykle delikatnym materiałem składającym się z wielu cienkich włókien zatem nie można jej pocierać ani szorować. Do odplamiania najlepiej użyć ekologicznego mydła kokosowego. Wystarczy zmoczyć mydło lekko wodą i delikatnie aplikować je na plamę. Pozostawić na okres 15-30 min. Po czym spłukać i ręcznie wyprać całość w płynie do wełny.
Artykuł Octowanie, pranie i odplamianie wełny przygotowała: dr n. med. Magdalena Milczarek-Harwazińska – z zawodu naukowiec, prywatnie mama wielopieluchująca dwóch synów. Magdalena stara się wychowywać dzieci tak, by jak najpełniej wspierać ich prawidłowy rozwój oraz pozostawać w zgodzie z naturą.