Octowanie wełny Green Pieluszki

Octowanie, Pranie i Odplamianie Wełny

Wełna jest materiałem magicznym – latem chłodzi, zimą grzeje. Zalanolinowana jest antybakteryjna – rozkłada mocz na związki proste (sole i wodę). To sprawia, że otulacze wełniane Green Pieluszki są bardzo higieniczne i dlatego nie muszą być prane po jednorazowym założeniu. Podobnie jak odzież wełnianą, otulacze po użyciu jedynie wietrzymy. Ponieważ wełna wchłania część wilgoci, wewnętrzna warstwa otulacza jest po użyciu delikatnie wilgotna, jednak wywieszona do wietrzenia bardzo szybko wysycha i jest gotowa do ponownego użycia.
Wełna jest też dość delikatna i bywa wymagająca. Wystarczy jednak poznać kilka tajników jej pielęgnacji aby z magii wełny w pełni korzystać:

1) Wełna nie lubi gwałtownych zmian temperatury – grozi to jej sfilcowaniem! Dlatego pamiętaj aby prać ją ręcznie w letniej wodzie i w podobnej temperaturze ją płukać!
2) Nie wykręcaj wełny! Bezpieczniej odcisnąć ją w ręcznik.
3) Wełnę susz na płasko.
UWAGA: Jeśli pierzesz ją w pralce na specjalnym programie do prania wełny to po odwirowaniu i wyjęciu z pralki nadaj jej pierwotny kształt przed rozwieszeniem – ułóż ją i delikatnie ponaciągaj.

Octowanie wełny

Zanim przystąpisz do głównej pielęgnacji otulacza wełnianego, kocyka czy wkładki wełnianej warto go wyoctować. Pomorze to zamknąć łuski włókien i zachować kolory wewnątrz nich. Różne są zalecenia proporcji octu w stosunku do wody. Pamiętaj jednak, że im kolory są bardziej zróżnicowane tym lepiej użyć większej ilości octu spirytusowego. Od 200 ml octu na 800 ml wody do nawet 500ml octu na 500ml wody. Czyli od proporcji 1:4 aż do 1:1 – ponieważ objętość można dowolnie zmieniać zależnie od wielkości otulacza.

Do tak przygotowanego roztworu wkładamy otulacz i pozostawiamy na 15-30 minut. Następnie wyjmujemy, delikatnie odsączamy z wody i pierzemy w płynie do wełny.

Pranie wełny

Otulacze wełniane jak i reszta naszych wełnianych produktó najlepiej prać ręcznie w płynie specjalnie do tego przeznaczonym. Pamiętając aby płukać go w zbliżonej temperaturze do temperatury prania. Jeśli posiadasz pralkę z programem przeznaczonym do prania wełny (znaczek Woolmark) i już sporo otulaczy w kolekcji możesz je w ten sposób wyprać. Pamiętaj jednak aby ustawić temp.  na max 30 stopni lub najlepiej prać w zimnej wodzie aby nie sflicowały ich zmiany temperatur podczas prania i płukania. Wirowanie najlepiej ustawić na max 600-800 obr./min.

Usuwanie plam z wełny

Czasami zdarza się uporczywa plama na wełnie. Wełna jest niezwykle delikatnym materiałem składającym się z wielu cienkich włókien zatem nie można jej pocierać ani szorować. Do odplamiania najlepiej użyć ekologicznego mydła kokosowego. Wystarczy zmoczyć mydło lekko wodą i delikatnie aplikować je na plamę. Pozostawić na okres 15-30 min. Po czym spłukać i ręcznie wyprać całość w płynie do wełny.

Artykuł Octowanie, pranie i odplamianie wełny przygotowała: dr n. med. Magdalena Milczarek-Harwazińska – z zawodu naukowiec, prywatnie mama wielopieluchująca dwóch synów. Magdalena stara się wychowywać dzieci tak, by jak najpełniej wspierać ich prawidłowy rozwój oraz pozostawać w zgodzie z naturą.