naturalne sposoby na odparzenia

Naturalne sposoby na odparzenia pieluszkowe

Naturalne sposoby na odparzenia pieluszkowe to łatwe do zastosowania w domu metody na podrażnioną skórę dziecka. W tym artykule podpowiemy, jak uniknąć drogich kremów na odparzenia z niezdrowym składem oraz wykorzystać proste, domowe sposoby na odparzenia pupy.

Niestety pieluszkowe zapalenie skóry jest bardzo często spotykanym problemem u noworodków oraz niemowląt. Zapewne przyczynia się do tego fakt, że skóra maluszków jest dwukrotnie cieńsza niż dorosłego człowieka. Zatem chłonie wszystko czego dotyka i bardzo łatwo ją podrażnić. Często pojawiają się także odparzenia pupy przy ząbkowaniu, ponieważ wtedy mocz dziecka zmienia skład. Na szczęście możemy zapobiegać odparzeniom delikatnej skóry dziecka stosując naturalne sposoby pielęgnacji:

Przede wszystkim NIE PRZEGRZEWAJ dziecka! Używaj naturalnych materiałów jak bawełna (najlepiej organiczna), len, czy wełna merino. Wiskoza bambusowa oraz Tencel również posiadają genialne właściwości termoregulacyjne. Zarówno dotyczy to ciuszków maleństwa, jak i przedmiotów je otaczających typu kocyki, wkładki do wózka, kołderki czy maskotki. Śpiworki mogą być z wełny, lub z wypełnieniem z wełny – oddychają wtedy, są naturalne i po prostu zdrowe. Na rynku istnieją też wełniane pieluszki wielorazowe, które przepuszczają powietrze i zachowują się niczym bielizna termiczna dla dorosłych – chroniąc skórę dziecka przed przegrzaniem.

Przegotowana woda jako alternatywa dla mokrych chusteczek

Wszystkie nawilżane chusteczki dostępne na rynku mają w sobie konserwanty, są bielone chlorem i przede wszystkim NIE są z naturalnych materiałów. Najlepiej zaopatrzyć się w myjki wielorazowe i myć maleństwo przegotowaną wodą. Pamiętaj, aby prać je w woreczku – zapobiegnie to zgubieniu ich w pralce.

Wycieraj pupę niemowlaka do sucha

Umytą skórę osusz delikatnie do sucha. Bardzo ważne jest, aby przed założeniem pieluszki wszystkie fałdki i zakamarki były zawsze suche. W przeciwnym razie ciepło w pieluszce plus niedosuszona wilgoć spowodują odparzenia.

Często zmieniaj pieluszkę - to zapobiegnie odparzeniom!

Zmieniaj pieluszkę co sik lub maksymalnie co 2-3 godziny. Jeśli używasz pieluch jednorazowych, koniecznie zmieniaj je od razu jak spuchną, czyli najlepiej co sik. Żel, który powstaje w jednorazówkach po kontakcie z moczem dziecka jest nieprzepuszczalny dla powietrza. Powoduje to drastyczny wzrost temperatury wewnątrz pieluchy i jest główną przyczyną odparzeń okołopieluszkowych. Koniecznie wymieniaj też pieluszkę od razu jak tylko pojawi się w niej kupka.

Unikaj stosowania zbyt wielu detergentów

Są osoby, które lubią intensywny, świeży zapach, np. płynu zmiękczającego do tkanin. Niestety zarówno ja, jak i moja rodzina, musieliśmy z nich zrezygnować ze względu na uczulenia ☹ Zapach jest konkretnym związkiem chemicznym, który może uczulać lub podrażniać skórę. A nawet jeśli tego nie robi, to na pewno wchłania się przez skórę do wnętrza ciała i może zaburzać procesy metaboliczne komórek położonych blisko powierzchni skóry. Ciuszki po praniu bez płynu zmiękczającego wystarczy wytarmosić w rękach przed założeniem na dziecko, dzięki czemu będą znów przyjemne w dotyku.

Zamiast żeli do mycia wybieraj pianki

Ostatnio coraz więcej firm je oferuje. Jako alergika bardzo mnie to cieszy, ponieważ 90% tego preparatu to woda. Zatem zawartość chemii, która może uczulać, jest na niskim poziomie. Pamiętaj, że w żelach do mycia środków myjących jest zaledwie kilka %, resztę stanowią wypełniacze, bazy itp. Ponadto gdy pianka skończy się, to opakowanie można rozkręcić i przygotować własną piankę. Wystarczy dodać około 10 ml żelu do mycia dla niemowląt i resztę dopełnić przegotowaną, zimną wodą do pełna. Zakręcić wieczko z pompką piankotwórczą i cieszyć się z jej użytkowania.

Jeśli stosujesz wszystkie ww. metody, a mimo wszystko skóra między pośladkami jest nadal czerwona, użyj tych naturalnych sposobów na odparzenia:

Mąka ziemniaczana na odparzenia

Mąka ziemniaczana to sprawdzona babcina metoda na odparzenia. Możesz sypać ją bezpośrednio na skórę jako puder, lub przygotować kąpiel w krochmalu – to naturalne sposoby na odparzenia.

Jak przygotować kąpiel w krochmalu na odparzenia? Bardzo prosto! Wystarczy do szklanki zimnej wody wsypać dwie łyżki mąki ziemniaczanej. Wymieszać i  wlać całość do pół litra wrzątku. Całość zagotować wciąż mieszając, potem przelać do wanienki i uzupełnić wodą. Kąpiel w krochmalu wysuszy zmiany zapalne i złagodzi odparzenia skóry.

Wietrzenie pupy jako naturalny sposób na odparzenia pieluszkowe

Maleństwo można położyć na wełnianym nieprzemakalnym kocyku i owinąć pupcię naturalną pieluszką bambusową lub założyć nowoczesną pieluszkę wielorazową, np. formowankę. Mamy wtedy zapewnioną cyrkulację powietrza i jednocześnie pewność, że ewentualny sik zostanie złapany.

Lanolina - naturalny krem na odparzenia pieluszkowe

Cudownym i w pełni naturalnym sposobem na mocno podrażnioną skórę niemowlęcia jest lanolina. Stosuje się ją w drogich kremach do pielęgnacji brodawek dla mam karmiących piersią, ale można też kupić słoiczek naturalnej czystej, kosmetycznej lanoliny za grosze. Lanolina to tłuszcz naturalnego pochodzenia, który doskonale zastąpi każdy krem na odparzenia dla dzieci.

Kąpiel z nadmanganianem potasu

W ostrych przypadkach pomoże kąpiel z nadmanganianem potasu. Ciężkim kalibrem wytoczonym na odparzenia będzie nadmanganian potasu, zwany potocznie fioletem. Można go kupić w aptece za kilka złotych. Sypie się szczyptę do wanienki i robi w nim kąpiel maleństwu. Pamiętaj, że zabarwia on wodę na fioletowo, może też zabarwić na brązowo paznokcie i ciuszki. Na szczęście wszystkie plamy z ciuchów schodzą podczas prania na 60 stopni z proszkiem do białego.

Uczulenie na pieluchy jednorazowe

Jeśli zastosowałaś już wszystkie możliwe sposoby, a skóra Twojego maleństwa wciąż jest czerwona i podrażniona, może oznaczać to alergie na pieluchy jednorazowe.

Niestety producenci pieluch jednorazowych nie mają obowiązku podawania pełnego składu swoich produktów. Dla mnie osobiście podejrzana jest niska cena jednorazówek. Jak coś tak taniego może być bezpieczne i zdrowe? Uchylę Ci rąbka tajemnicy – wiemy z niezależnych źródeł, że skład jednorazówek jest nieciekawy, a nawet zawiera najtańsze pochodne ropy naftowej, zaliczane do substancji toksycznych. Ale o tym już w kolejnym artykule.

Naturalne sposoby na odparzenia pieluszkowe

Gdy uczulenie u dziecka na pieluchy jednorazowe się potwierdzi, warto rozważyć stosowanie pieluch wielorazowych

Artykuł naturalne sposoby na odparzenia pieluszkowe  przygotowała: dr n. med. Magdalena Milczarek-Harwazińska – z zawodu naukowiec, prywatnie mama wielopieluchująca dwóch synów. Magdalena uwielbia poszukiwać odpowiedzi na pytania dotyczące zdrowego stylu życia. Pragnie wychowywać dzieci tak, by jak najpełniej wspierać ich prawidłowy rozwój oraz pozostawać w zgodzie z naturą.