Jak Prać Pieluchy Wielorazowe
Pranie pieluch wielorazowych jest tak samo łatwe jak pranie pozostałej odzieży. Najważniejszą różnicą jest to, że nie używa się płynów zmiękczających gdyż zaklejają one włókna i nie pozwalają efektywnie chłonąć wilgoci. Ponadto należy też pamiętać, że proszki do prania są bardziej efektywne niż płyny do prania. Dlatego do prania pieluch wielorazowych rekomenduje się stosowanie proszków do prania białego.
Pieluszki wielorazowe można prać wraz z ubrankami dziecięcymi, ręcznikami czy inną odzieżą.
Spis treści:
- Jak przygotować pieluchy wielorazowe do użycia?
- Jak przechowywać brudne pieluchy wielorazowe??
- A co z kupą w pieluszce wielorazowej?
- Co zrobić z mleczną kupą w pieluszce wielorazowej?
- A co z kupami gigantami robionymi przez mlecznych głodomorów?
- Pranie pieluch wielorazowych
- Proszek do prania pieluch wielorazowych
Jak przygotować pieluchy wielorazowe do użycia?
Po zakupie nowych pieluszek należy je wyprać i wysuszyć. Już po pierwszym praniu można zakładać je na pupcię dziecka tylko trzeba wziąć pod uwagę fakt, że nie są jeszcze w pełni chłonne. Naturalne materiały nabierają chłonności z każdym kolejnym praniem osiągając maksymalną chłonność po około 8 praniach długich na 60 stopni C. Osobiście zakładam dziecku każdą pieluszkę zaraz po 1 praniu i suszeniu tylko na krótszy czas niż zwykle zważając na brak pełnej chłonności. Dlaczego tak robię – z dwóch powodów:
- irytuje mnie wielokrotne pranie czystych nowych pieluch do nabrania chłonności
- uwielbiam nowe materiały – ich mięciutką strukturę, elastyczność, lubię się nimi zachwycać zanim staną się zużyte ;p
Jak przechowywać brudne pieluchy wielorazowe?
Zanim brudne pieluszki wielorazowe trafią do prania trzeba je gdzieś składować. W tym celu polecane są specjalne duże wiadra lub worki pul. Ja mam akurat dwa małe 5 l wiaderka z odzysku bez przykrywek. Wrzucam do nich brudne pieluszki, a jak już się zapełnią przesypuje je do pralki i włączam płukanie z wirowaniem (można tez nastawić program krótkiego prania w ZIMNEJ WODZIE). Zwykle jest to wieczorem lub rano po 24-48 h od ostatniego prania pieluch.
A co z kupą w pieluszce wielorazowej?
Przed wrzuceniem pieluszki wielorazowej do wiaderka czy worka należy usunąć z jej powierzchni nieczystości stałe do klozetu. Można to zrobić silnym strumieniem wody lub za pomocą skrobaczki. Dobrym sposobem jest również stosowanie specjalnych bibułek, papierków bambusowych do wyłapywania kupki. Wkłada się je na powierzchnię pieluszki a zabrudzone wyrzuca razem z kupką do klozetu. Zamiennikami takich papierków mogą być też grubsze, sztywniejsze chusteczki jednorazowe. Jeśli nie chcemy wyrzucać takich papierków to wielorazowe wkładki sucha pupa również mogą służyć jako ochrona pieluszki – dodatkowo dają one uczucie suchości przy skórze. Po oczyszczeniu takiej wkładki z kupy należy ją wyprać razem z pieluchami wielorazowymi.
Co zrobić z mleczną kupą w pieluszce wielorazowej?
Mlecznych kupek (czyli podczas wyłącznego karmienia mlekiem) teoretycznie nie trzeba spłukiwać. Mleczne kupki bez problemu rozpuszczają się w wodzie i nie zapychają pralki. Dlatego małe kleksy śmiało można wrzucać razem z resztą pieluch. Oczywiście jeśli czujesz potrzebę zapierania mlecznej kupki przed praniem możesz to robić. Pamiętaj aby zapierać je w zimnej wodzie.
Niektóre mamy odkładają pieluszki z mlecznymi kupkami do odrębnego wiaderka i płuczą je jako pierwsze przed wspólnym płukaniem z resztą brudnych pieluch. Ile mam tyle pomysłów, pamiętaj, że macierzyństwo dla każdego jest nieco inną przygodą. Sama zdecydujesz, która opcja będzie dla Ciebie odpowiednia.
Pieluchy wielorazowe - co z kupą po rozszerzeniu diety
Podczas rozszerzania diety kupki z płynnych stają się bardziej kleiste i zwarte. Od tego jak dużo i często dziecko je będzie zależeć częstotliwość kupek. Czasami trafi się jedna taka kupka dziennie, u innych dzieci jedna taka na kilka dni. Ja mam to szczęście, że jestem mamą dzieci, które dużo jedzą i dużo defekują więc u nas takich kup dziennie jest sporo. Dlatego każdą pieluszkę z taką wielką kupką zaraz po jej oczyszczeniu z nadmiaru nieczystości zapieram w zimnej wodzie (pamiętaj ! ciepła woda utrwala plamy). Następnie można plamy zaprać mydełkiem kokosowym.
Pranie pieluch wielorazowych
Jak nasze pieluszki wielorazowe są już wypłukane i wywirowane z nadmiaru nieczystości należy wstawić ich pranie. Bęben pralki powinien być wypełniony w 3/4 objętości aby miały przestrzeń do swobodnego poruszania się. Dzięki temu detergent dotrze do każdego z zakamarków – powierzchnia styku detergentu z materiałem chłonnym będzie odpowiednia. Pieluszki pierzemy w najdłuższym z programów (wystarczy 1,5-2,5 h prania zasadniczego) z największą ilością wody. Przeważnie jest to program o nazwie bawełna, intensywny, długi lub dla alergików na 60 stopni. Sporadycznie można je wyprać w 40 stopniach (np. z dziecięcymi ciuszkami) ale wtedy trzeba dodać odkażacz np. Nappy Fresh czy Baby Anthyllis.
Dawkujemy pełną miarkę proszku według zaleceń producenta detergentu i twardości wody. Nie stosujemy płynów zmiękczających i płynów do prania lub proszków zawierających wybielacze optyczne – obklejają one włókna tkanin zapychając je i zmniejszając chłonność. Do prania wystarczy proszek do białego, który zawiera środki wybielające na bazie tlenu (nadwęglan sodu) i ich aktywator TAED. Aktywator sprawia, że nadwęglan sodu działa antybakteryjnie również w chwilach, kiedy pralka nie osiąga 60°C. Dzięki temu pieluszki są higienicznie czyste i pozbawione niebezpiecznych dla zdrowia bakterii.
Proszek do prania pieluch wielorazowych
Do prania pieluch wielorazowych stosujemy tylko i wyłącznie drogeryjne proszki dla niemowląt do prania białego. Zawierają one odpowiednią ilość aktywnych form tlenu, które pomagają dezynfekować pranie zabijając bakterie. Proszki domowej roboty, kule czy orzechy piorące NIE NADAJĄ się do prania pieluch wielorazowych!
Dobry proszek do prania pieluch wielorazowych powinien zawierać:
- związki powierzchniowo czynne (zwykle 15%),
- środki wybielające na bazie tlenu 5-15%,
- mydło nie więcej niż 5% (ale ma to znaczenie tylko przy sztucznych materiałach, ponieważ mydło może je zatłuszczać, przez co będą słabiej chłonąć).
Aktualną listę proszków rekomendowanych do prania pieluch wielorazowych bez konieczności dodawania odkażacza znajdziecie na stronie DiaperRental. Małgosia Pilanowska zrobiła dokładną analizę składów proszków dostępnych na polskim rynku. Dziękujemy za ogrom włożonej pracy!
Artykuł Jak Prać Pieluchy Wielorazowe przygotowała:
dr n. med. Magdalena Milczarek-Harwazińska – z zawodu naukowiec, prywatnie mama wielopieluchująca dwóch synów.