Jak odpowiednio dobrać rozmiar pieluszki wielorazowej?
Gdy zaczynasz czytać o pieluszkach wielorazowych, napotykasz na różne rozmiary wkładów, formowanek, prefoldów i otulaczy – z pewnością zastanawiasz się więc, jak odpowiednio dobrać rozmiar pieluszki wielorazowej do swojego dziecka. Jest ich tyle na rynku, aby odpowiednio dobrać wielkość pieluchy do gabarytów dziecka – a my pomożemy Ci odnaleźć się w tym bogactwie 🙂
1. Jak odpowiednio dobrać rozmiar pieluszki wielorazowej
Najczęściej pieluszki wielorazowe oznaczone są przedziałem wagowym. Pamiętaj jednak, że waga jest jedynie orientacyjną wskazówką doboru rozmiaru pieluszki. Dlatego należy dobrać wkład także do figury dziecka, uwzględniając potrzeby chłonności. Znam kilkoro lekkich dzieci o figurze rubensowskiej oraz kilkoro szczuplaczków o pokaźnej wadze 🙂 W poniższym wpisie wytłumaczymy, czym konkretnie kierować się w doborze pieluszek na różnych etapach dorastania maluszka.
Ważne jest też, kiedy pragniesz zacząć używać pieluch wielorazowych oraz jak dużo je i wydala Twoje dziecko. Wszystkie te parametry łatwo ocenisz jak już maleństwo będzie na świecie. Jeśli zaś kompletujesz wyprawkę wielorazową przed narodzinami – postaw na różnorodność, aby być przygotowaną na wszystkie te ewentualności.
2. Jak dobrać rozmiar pieluszki wielorazowej dla noworodka
Skóra niemowlęcia jest 2 razy cieńsza niż dorosłego, więc chłonie wszystko, co jej dotyka. Dlatego warto zacząć pieluchować wielorazowo już od noworodka, nawet jeśli miałby to być system mieszany (część jednorazówek, część wielorazówek). Zawsze można prać małą liczbę pieluszek z ciuszkami maleństwa – wystarczy tylko pieluszki wypłukać z zanieczyszczeń przed praniem głównym.
Jeśli pragniesz pieluchować wielorazowo od narodzin dziecka zacznij od rozmiaru:
- Newborn dla wkładów krótkich z burtami i prefoldów i preflatów z gumkami oraz
- NB/S dla formowanek i otulaczy wełnianych.
Dla dzieci urodzonych z wagą 2,5-4 kg wystarczą one na kilka miesięcy. Napki do spinania pieluszki na długość i w pasie, pozwolą Ci dopasować ją na 2,5 czy 3 kilogramowym maleństwie, natomiast dla 5 czy 6 kg oseska będą już rozpięte. Niektóre dzieci rodzą się maleńkie, ale później szybko przybierają na wadze, przekształcając się w małą, słodką pyzę. Inne natomiast rosną na długość i są dość szczupłe. Otulacz wełniany oraz formowanka Green Pieluszki dzięki systemowi nap rosną razem z dzieckiem i nie musisz przy każdej zmianie figury wymieniać całego pieluszkowego stosu.
Jakie konkretnie wkłady krótkie z burtami, formowanki i prefoldy z gumkami wybrać, poczytasz we wpisie „Jakie pieluchy wielorazowe dla noworodka”. Opisałam tam nieco dokładniej grubości i chłonności poszczególnych elementów wyprawki noworodkowej.
3. Jakie pieluszki wielorazowe kupić dla niemowlaka
Jeśli Twoje dziecko urodzi się z wagą 4,5 kg i więcej, lub gdy planujesz używać pieluch wielorazowych nieco później (od 2-3 miesiąca życia) to wybierz:
- otulacz wełniany w rozmiarze Medium,
- formowanki w rozmiarze MOS,
- burty krótkie w rozmiarze S,
- prefold trapezowy z gumkami w rozmiarze S z bawełny lub wciąż NB z frotki,
- burty długie w rozmiarze NB/S czyli o długości 50 cm – rekomendowane tylko dla dzieci dużo sikających o wadze ok.5 kg. Pamiętaj, aby zawsze pod pleckami była 1 część wkładu, a reszta zwinięta bardziej z przodu lub na środku.
Zależnie od szybkości przyrostu masy ciała dziecka (można je śledzić na siatkach centylowych), rozmiar ten wystarczy na kolejne kilka miesięcy, aż do osiągnięcia wagi 10-12 kg.
Jeśli Twoje dzieciątko jest kilogramowo na przedziale rozmiarówek i szybko przybiera, to wybierz wkład większy. Wszystkie nasze wkłady posiadają ergonomiczny kształt, zapewniający wygodę i ruchomość fikającym nóżkom. Rozmiar większy będzie po prostu dłuższy.
Pamiętaj również o swoich preferencjach. Jeśli wkład ma być jak majteczki np. hipstersy, to wybieraj mniejszy rozmiar. Natomiast jeśli masz potrzebę aby sięgał od pępka do pasa (jak jednorazówki), to wybieraj rozmiar większy.
Wkłady krótkie sprawdzają się również u starszych dzieci, ale na częste zmiany, np. co 1-1,5 h. Niektóre dzieci sygnalizują zrobienie siusiu i domagają się częstych zmian. Wtedy wkłady długie są nieprzydatne – po co dziecko ma nosić bardziej chłonny wkład, skoro i tak zmieniamy ”co sik”. Niestety nie można tego zaplanować. Dopiero ucząc się siebie nawzajem i obserwując swoje maleństwo, będziesz wiedzieć, co u Was sprawdzi się najlepiej. Czasem w takich przypadkach można również pokusić się o NHN (Naturalną Higienę Niemowląt).
Jeśli Twoje dziecko wyjątkowo dużo siusia lub zmieniasz wkład rzadko, czyli co 2-3 h, to dla Ciebie właśnie jest ten ogromny wybór naszych wkładów długich. Ale o nich w kolejnym odcinku!
4. Jakie pieluszki wielorazowe kupić w rozmiarze Mini OS
Twój noworodek wyrósł już z rozmiaru NB/S lub zaczynasz używać pieluch wielorazowych od około 6-7 kg, to masz dwie możliwości. Musisz zastanowić się, jakiej budowy masz maleństwo oraz czy zależy Ci na ekonomii wyprawki, czy niekoniecznie.
Jeśli dziecko jest drobnej/smukłej budowy lub powoli przybiera na wadze to wybierz poniższy zestaw:
- otulacz wełniany w rozmiarze Medium,
- formowanki rozmiar MOS,
- prefoldy i preflaty z gumkami w rozmiarze S – wciąż powinny być dobre,
- burty krótkie w rozmiarze M, będą ciutkę większe, ale dziecko szybko do nich dorośnie
- burty długie w rozmiarze S/M czyli długości 60 cm,
- wszystkie burty długie wide-back będą już odpowiednie (mają 65 cm długości),
- wkłady faliste M 4-warstwowe.
Jeśli dziecko jest większej postury (już bliżej 7-8 kg) lub ma 6-7 kg ale bardzo szybko rośnie, przybierając jednocześnie sporo na wadze, to wybierz poniższy zestaw:
- otulacz wełniany w rozmiarze MOS czyli mini OS,
- formowanki w rozmiarze OS Slim – będą już dobre całkowicie spięte. Szczególnie polecane dla mega sikaczy, ponieważ powierzchnia chłonna będzie większa w tym rozmiarze,
- prefold lub preflat z gumkami z bawełny organicznej w rozmiarze M (jeśli dziecko jest długie lub dużo siusia),
- burty krótkie w rozmiarze M,
- burty długie w rozmiarze M/L czyli długości 70 cm,
- wszystkie burty długie wide-back będą już odpowiednie (mają 65 cm długości),
- wkłady faliste M 4-warstwowe lub 5-warstwowe, gdy zależy Ci na większej chłonności.
5. Jakie pieluszki wielorazowe kupić dla starszaka
Pieluszki jednorazowe powodują, że dzieci nie odczuwają mokrego po zrobieniu siusiu. Oznacza to, że receptory czuciowe nie dostrzegają związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy wydalaniem a uczuciem mokrego. Zatem powoduje to brak możliwości kontroli oddawania moczu i duże problemy z odpieluchowaniem nawet do 3 czy 4 lat. Zatem nawet późne rozpoczęcie pieluchowania wielorazowego starszego dziecka pozwoli Ci szybciej nauczyć go korzystania z nocnika.
Pamiętaj! Używane pieluszki wielorazowe możesz śmiało odsprzedać na bazarkach lub popularnych platformach zakupowych odzyskując część zainwestowanej kwoty.
Jeśli zaczynasz używać pieluch wielorazowych na starszaku w celu odpieluchowania dziecka, to możesz śmiało zacząć od rozmiaru:
- OS Slim (czyli One Size Slim) lub kieszonki Junior side snap z formowanek,
- OS Plus Slim (czyli OS long) z otulaczy wełnianych – pasują one od 7-8 kg do 15-18 kg zależnie od figury dziecka,
- Medium z prefoldów i preflatów z gumkami,
- burty długie w rozmiarze S/M jeśli dziecko sika mało czy przeciętnie, lub M/L czyli długości 70 cm, gdy siusia bardzo dużo lub zmieniasz wkład co 2-3h,
- wszystkie wkłady długie wide-back będą wciąż odpowiednie (mają 65 cm długości). Na częste zmiany lub dla dzieci mniej siusiających sprawdzą się cieńsze wersje, czyli Normal. Dla dzieci więcej siusiających lub na dłuższy pobyt na pupie – wersje Heavy. Rodzaje te wybierasz z rozwijanej listy przy wkładzie podczas zakupu,
- wkłady faliste Medium 5-warstwowe lub Large 4-/5-warstwowe jak zależy Ci na większej chłonności.
Mam nadzieję, że nieco rozjaśniłam Ci, po co tyle typów i długości wkładów. Jak zapewne zauważyłaś, mamy w ofercie również kilka rodzajów materiałów chłonnych. Można o nich poczytać w sekcji Rodzaje Materiałów Chłonnych w naszym Poradniku Pieluchowym.
Artykuł Jak odpowiednio dobrać rozmiar pieluszki wielorazowej? przygotowała: dr n. med. Magdalena Milczarek-Harwazińska – z zawodu naukowiec, prywatnie mama wielopieluchująca dwóch synów. Magdalena posiada bogate, sześcioletnie doświadczenie w rodzajach i doborze pieluch wielorazowych. W stosiku jej dzieci użytkowane są pieluszki z prawie całego świata 🙂