Co na odparzenia u niemowlaka?

Wiele mam zadaje sobie pytanie “Co na odparzenia u niemowlaka?”. W naszym poprzednim artykule “Naturalne sposoby na odparzenia” wskazaliśmy już kilka rozwiązań. Dziś, dzięki wiedzy dr biofizyki i mgr farmacji Barbarze Bukowskiej, pokażemy Wam kilka dodatkowych sposobów na odparzenia, które zawdzięczamy Matce Naturze. Warto się z nimi zapoznać, bo większość z nich sprawdzi się nie tylko w kontekście podrażnień okolicy pieluszkowej, ale też w innych problemach skórnych.

Kobiecy pokarm na odparzenia od pieluchy

Okazuje się, że mleko mamy jest nie tylko najlepszym pokarmem dla maluszka, ale też receptą na odparzenia niemowlaka. Kobiecy pokarm jest bowiem skarbnicą substancji o działaniu antyseptycznym, przeciwzapalnym i łagodzącym. Zawiera ponadto przeciwciała, które hamują namnażanie się patogenów. Wystarczy nanieść kilka kropel mleka na zaognioną, wcześniej oczyszczoną skórę. Świeżą pieluszkę zakładamy na pupę dopiero po wyschnięciu skóry.

Olej kokosowy na odparzenia u niemowlaka na pupie

Choć częściej stosujemy go do gotowania, z powodzeniem sprawdzi się też jako ratunek na odparzoną pupę niemowlaka. Dzięki bogactwu naturalnych składników olej kokosowy działa przeciwzapalnie, przeciwgrzybiczo i przeciwbakteryjnie. Zawarte w nim witaminy dodatkowo pielęgnują i nawilżają skórę. Olej tworzy ochronną powłokę, zapobiegającą rozprzestrzenianiu się podrażnienia.

To jeden z tych produktów, które przydadzą się każdemu z domowników: jako maseczka do włosów, produkt do demakijażu, balsam na spierzchnięte usta, pianka do golenia czy krem do ciała. Przeciwgrzybicze działanie kosmetyków wzmocnisz, dodając kilka kropli olejku z drzewa herbacianego. Pamiętaj, że w przypadku stosowania oleju kokosowego należy używać go na wilgotną skórę. W przeciwnym razie możesz ponownie doprowadzić do jej przesuszenia.

Produkty pszczele na odparzenia dla dzieci

O dobroczynnych właściwościach miodu i propolisu można by pisać długo. Sprawdzą się również jako remedium na podrażnioną skórę dziecka. Co na odparzenia u niemowlaka? Produkty te, mimo wspólnego pszczelego pochodzenia, różnią się składem. Warto stosować je razem, bo doskonale się uzupełniają. Propolis, będący mieszaniną żywic roślinnych i wydzielin gruczołów pszczelich, hamuje rozwój chorobotwórczych bakterii i grzybów, przyspiesza gojenie się ran, zmniejsza stan zapalny. Miód z kolei, dzięki wysokiej zawartości węglowodanów, doskonale nawilża skórę, a zawarte w nim witaminy i flawonoidy przyspieszają jej regenerację.

Jak zaaplikować miodowe produkty na skórę maluszka z odparzeniem pieluszkowym? W dwóch szklankach wody należy rozpuścić łyżkę stołową dowolnego miodu i dodać ok. 20 ml propolisu. Taki roztwór przelać do buteleczki z atomizerem i spryskiwać podrażniony obszar skóry przy każdej zmianie pieluszki, czekając do całkowitego wyschnięcia. Łagodzące działanie mikstury wzmocnisz, zastępując wodę naparem z rumianku.

UWAGA: Zarówno produkty pszczele, jak i rumianek, są potencjalnymi alergenami. Zastosuj je pierwszy raz, w niewielkiej ilości, na przegubie dłoni i obserwuj skórę swojego dziecka. Jeśli nie wystąpi wysypka, z powodzeniem możesz stosować taką kurację.

Ciekawostka: fizjoterapeuci uroginekologiczni polecają również smarowanie miodem rany i blizny do cesarskim cięciu – sprzyja to gojeniu się, szczególnie jak jest połączone z masażem aktywacyjnym blizny.

Czym smarować pupę niemowlaka? Oleje roślinne

Wykazują działanie zbliżone do oleju kokosowego, choć ze względu na płynną konsystencję inaczej się je stosuje. Do smarowania podrażnionej pupy niemowlaka możesz wybrać olej migdałowy, lniany czy arganowy. Oleje roślinne zawierają substancje przeciwutleniające i szereg witamin, działają więc regenerująco i nawilżająco; są też doskonałym źródłem niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, wykazujących działania przeciwzapalne. Dodatkowo oleje pozostawiają na skórze ochronny film, który chroni przed rozprzestrzenianiem się podrażnienia. Można je stosować bezpośrednio na skórę lub dodawać do kąpieli. Ważne, aby wybierać dobre jakościowo produkty, naturalne, bez zbędnych dodatków.

Skwalen na mocne odparzenie pieluszkowe

O ile o większości z powyższych składników na pewno słyszeliście, ba!, pewnie nawet macie je u siebie w domu, myślę, że skwalen jest dla Was nowinką. A nie powinien! Skwalen jest bowiem naturalnym składnikiem sebum, odpowiedzialnym za utrzymanie prawidłowego stopnia nawilżenia skóry. Wykazuje dodatkowo działanie przeciwutleniające i odżywcze, a także przyspiesza regenerację skóry po odparzeniu pieluszkowym. Skwalen jest tłuszczem pozyskiwanym oryginalnie z oleju z wątroby rekina, która jest jego absolutnie najbogatszym źródłem. Na rynku znaleźć można również skwalen pochodzenia roślinnego (najczęściej z oliwek, rzadziej z amarantusa).

Skwalen do celów kosmetycznych ma postać olejku, który można bezpośrednio nakładać na skórę dziecka. Co ciekawe, skwalen zwiększa przepuszczalność warstwy rogowej naskórka dla innych substancji lipofilnych. Można go stosować jako „wzmacniacz działania” innych olejków i kremów.

Aloes na odparzenia dla niemowląt

Zdrowotne właściwości aloesu są znane i wykorzystywane od 6000 lat. Ze względu na działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, nawilżające i przyspieszające gojenie surowiec ten sprawdza się jako naturalne remedium na problemy skórne, w tym odparzenia na pupie od pieluszki. Jak go stosować? W przypadku małych dzieci najlepiej wybrać żel aloesowy (ma dodatkowo właściwości chłodzące, więc na pewno przyniesie ukojenie zaognionej skórze). Smarujemy nim zaczerwienione obszary, oczywiście uprzednio starannie oczyszczone. Żel możemy przygotować samodzielnie w domu. Jeśli nie mamy takiej możliwości, możemy wybrać jeden z dostępnych na rynku kosmetyków.

Pyłek z widłaka na pieluszkowe odparzenie

Widłak goździsty to roślina o znanych właściwościach przeciwzapalnych i regeneracyjnych. W postaci pyłku jest naturalną zasypką na rany i odparzenia. Dawniej był stosowany na polach bitewnych do opatrywania ran poniesionych w boju. Cóż… niekiedy trudy rodzicielstwa, zwłaszcza gdy pupa naszej pociechy płonie żywym ogniem, mają wiele wspólnego z walką na froncie. Możemy go kupić stacjonarnie w każdym sklepie zielarskim.

Wzbogacone kąpiele na odparzenia na pupie noworodka

O ile miód, propolis czy skwalen nakładamy raczej od razu na podrażnioną skórę, mleko mamy czy oleje roślinne możemy stosować zarówno bezpośrednio na odparzenia, jak również jako łagodzący dodatek do kąpieli – zarówno noworodka, jak i niemowlaka. To zresztą nie jedyne naturalne ulepszacze wieczornej kąpieli, które pomogą w walce z podrażnieniami. Istnieje kilka naturalnych środków, które pomogą zarówno przy odparzeniu pieluszkowym, jak i odparzeniach pod szyją niemowlaka lub pod pachwinami. Co więc konkretnie zastosować na odparzenia u dziecka?

a. Kora dębu

Kora dębu ma działanie ściągające, przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Jako dodatek do kąpieli stosuje się odwar z tego surowca. Jak go sporządzić? 6 łyżek kory dębu gotujemy przez 2 godziny w 3 l wody, a następnie przecedzamy. Korę wyrzucamy, a uzyskany roztwór dolewamy do kąpieli maluszka. Kora dębu rewelacyjnie się sprawdzi również w połogu – przyspiesza gojenie się miejsc intymnych.

b. Ocet jabłkowy

Ocet wykazuje działanie przeciwbakteryjne. Pół szklanki dodane do wanienki z letnią wodą z pewnością przyniesie ulgę podrażnionej skórze. Absolutnie nie stosujemy octu bezpośrednio na skórę, to tylko pogorszy sprawę.

c. Soda oczyszczona

Soda oczyszczona działa przeciwświądowo, pomaga przywrócić prawidłowe pH skóry, hamuje rozwój bakterii i grzybów. Kąpiel z dodatkiem kilku łyżek sody na pewno przyniesie ulgę w odparzeniach, ale też potówkach czy trądziku niemowlęcym.

d. Płatki owsiane

Kąpiel z dodatkiem płatków owsianych nawilża i wygładza skórę, a także zmniejsza swędzenie, działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie. Przygotować „owsianą kąpiel” możemy w dwójnasób. Szklankę płatków owsianych możemy ugotować w 2 l wody, a następnie całość przelać do wanny (w przypadku dziecięcej wanienki ilości te można zmniejszyć o połowę). Po takim zabiegu nie myjemy skóry mydłem, nie spłukujemy – wystarczy delikatne osuszenie. Inny sposób polega na zawinięciu sproszkowanych płatków w gazę. Po wrzuceniu do gorącej wody zawiniątko pokryje się śluzem i świetnie sprawdzi się w roli myjki do ciała.

Zadbaj o naturalne materiały "od pupy"

Decydując się na pieluszki wykonane z naturalnych, przewiewnych materiałów, na pewno zmniejszamy ryzyko powstawania odparzeń pieluszkowych. Co więcej, niektóre tworzywa mają wręcz działanie terapeutyczne i pomagają poprawić stan skóry, kiedy mimo wszystko dojdzie do podrażnienia. Są to:
– wkładki jedwabne, zarówno te z jedwabiu naturalnego, jak i z Tencelu,
– wełna lecznicza.
Kładziemy je bezpośrednio do skóry, na wierzch zapinając pieluszkę. Dzięki właściwościom łagodzącym i przeciwzapalnym szybko poradzą sobie z zaczerwienioną pupą.

Jak długo leczy się odparzenia u niemowląt

Powyższe metody to na pewno nie wszystkie sposoby na naturalną walkę z odparzeniami pieluszkowymi u niemowląt. Z dobrodziejstw natury można czerpać pełnymi garściami i większość z tych sposobów szybko uspokoi zaczerwienioną skórę dziecka.


Pamiętajcie jednak, że czasem domowe sposoby na odparzenia to za mało. Jeśli mimo naszej cierpliwości, troski i determinacji, stan skóry dziecka nie poprawia się, a wręcz pogarsza – niezbędna jest pomoc lekarza. Czasami przy zaburzeniach układu immunologicznego może dojść do bakteryjnej lub grzybiczej infekcji głębszych warstw skóry lub zaostrzenia alergii. Wtedy konieczne jest celowane leczenie. Na szczęście przy łagodnej, regularnej pielęgnacji są to sytuacje niezmiernie rzadkie.

Co na odparzenia u niemowlaka?

Artykuł przygotowała:
dr Barbara Bukowska – z zawodu biolog i farmaceutka (dr biofizyki, mgr biologii i farmacji), prywatnie szczęśliwa żona i mama trzech pociech. Dzięki najmłodszej córeczce poznała świat pieluszek wielorazowych i przepadła w nim bez reszty. W czasie wolnym zaspokaja niespełnione zacięcie humanistyczne: albo czyta (głównie kryminały i książki z zakresu medycyny sądowej), albo pisze (publikacje naukowe lub teksty lajfstajlowe).

Piśmiennictwo:

1. Graf J. Herbal anti-inflammatory agents for skin disease. Skin Therapy Lett. 2000;5(4):3-5. PMID: 10785407.

2. Al-Waili NS. Clinical and mycological benefits of topical application of honey, olive oil and beeswax in diaper dermatitis. Clin Microbiol Infect. 2005 Feb;11(2):160-3. doi: 10.1111/j.1469-0691.2004.01013.x. PMID: 15679495.

3. Bhatia N, Friedman A, Del Rosso J. Applications of Topical Oak Bark Extract in Dermatology: Clinical Examples and Discussion. J Drugs Dermatol. 2019 Feb 1;18(2):203-206. PMID: 30811144.